„Noc Świętojańska 2019” uświetniona występami podopiecznych MOK

Tradycyjnie w najdłuższy dzień w roku, cała Gmina Sulejów świętowała Noc Świętojańską, której początki datowane są na przełom XIX i XX wieku.

Od godziny 17.00 scena usytuowana na kolejnej zrewitalizowanej części Sulejowa, była stopniowo zapełniana przez młode, bardzo dobrze zapowiadające się artystycznie dzieci i młodzież z naszej gminy. „Na pierwszy ogień” wystąpili laureaci konkursu „Sulejowskie Słońca, Sulejowskie Skowronki”, którego eliminacje odbyły się dokładnie miesiąc wcześniej – 23 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie. Chwilę po nich na scenie pojawił się Zespół Ludowy Gminy Sulejów „Piliczanie”, który oprócz umiejętności wokalnych, mógł również pochwalić się nowymi, tradycyjnymi strojami.

W międzyczasie organizatorzy ogłosili konkurs na „Najładniejszy ekologiczny wianek świętojański 2019”. Przygotowane pod sceną miejsce, szybko zapełniało się kolorowymi, własnoręcznie tworzonymi dziełami z naturalnych surowców. Po obejrzeniu wszystkich prac Jury przyznało główną nagrodę Kornelii Kulbat, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki.

Tradycja musi zostać dotrzymana, dlatego po ogłoszeniu werdyktu i odebraniu nagród, uczestnicy projektu „Piliczanie” zawiązali korowód i wraz z twórcami świętojańskich wianków oraz mieszkańcami Sulejowa, udali się na pobliską przystań kajakarską, aby „uwolnić” swoje dzieła na spokojnych falach Pilicy. Chwilę po tym wydarzeniu druhowie z OSP Sulejów rozpalili tradycyjne, świętojańskie ognisko.

Atrakcje przygotowane na ten wyjątkowy dzień znów powróciły na główną scenę. Wystąpiły grupy działające przy Miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie: Zespół Wokalny „Cykady”, prowadzony przez Anettę Bartłomiejczyk, 3 grupy taneczne (w tym „najstarsi” CZADERSI) przygotowywane przez Weronikę Młynarczyk. Na zakończenie prezentacji projektów z sulejowskiego MOK-u, swój występ plenerowy miała Grupa Teatralna „aMOKtorzy” kierowana przez Bartłomieja Kaźmierczaka i Ninę Taraskę-Pyzia.

O 20.00 nadszedł w końcu długo oczekiwany przez wszystkich moment. ZREWITALIZOWANY PLAC STRAŻY W SULEJOWIE ZOSTAŁ OFICJALNIE OTWARTY! Dokonali tego: włodarz Miasta i Gminy Sulejów Wojciech Ostrowski, ks. proboszcz parafii p.w. św. Floriana w Sulejowie Leszek Druch oraz radni Rady Miejskiej w Sulejowie na czele z przewodniczącym Bartoszem Borkowskim. Nie zabrakło przemówień i podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w rewitalizację centralnego punktu naszego miasta.

„Piliczanie”, którzy chwilę wcześniej mieli zaszczyt trzymać symboliczną wstęgę otwierającą Plac Straży, po raz kolejny zaprezentowali się wokalnie na scenie. Następnie w muzyczne klimaty lat ’80 i ’90 wszystkich przybyłych na „Noc Świętojańską 2019” zabrał DJ Kelvin. Była to swoista rozgrzewka przed główną gwiazdą wydarzenia.

Do publiki, moc atrakcji związana z najdłuższym dniem w roku płynęła nie tylko ze sceny. Nieopodal na Pilicy, tuż przed 22.00, zameldował się świętojański spływ kajakowy pod wodzą Marcina Suszki. Kajakarze zafundowali przybyłym niepowtarzalną atrakcję w postaci niezwykłego ogniska na wodzie.

Spływ kajakowy, na wysokości Placu Straży, został dodatkowo zsynchronizowany z profesjonalnym pokazem fajerwerków. Przez kilka minut, świadkowie magicznej nocy w Sulejowie mieli możliwość podziwiania niezwykłych efektów pirotechnicznych przy udziale świateł i muzyki elektronicznej.

Na finał tego niezwykłego dnia publikę do czerwoności rozgrzał zespół AFTER PARTY.

„Noc Świętojańską 2019” zakończyła się dyskoteką pod gwiazdami.

Post Author: mok