Nowy akordeon dla PILICZAN

Idea utworzenia zespołu Piliczanie narodziła się przede wszystkim z zamiłowania do ludowizny, a także chęci kultywowania tradycji narodowych i lokalnych, poprzez śpiew z elementami języka narodowego oraz wizerunek sceniczny. Członkami zespołu są głównie seniorzy, którzy tworzą dużą, prawie 30-osobową grupę ludzi z pasją i ogromnym zacięciem artystycznym. Są chłonni wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Występują na różnego rodzaju uroczystościach, nie tylko na scenach gminnych, ale również powiatowych, wojewódzkich i krajowych.

Ambicje Piliczan są bardzo duże. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie zatrudnili profesjonalnych instruktorów, którzy do tej pory prowadzili zajęcia z członkami zespołu, wykorzystując własny akordeon. Niestety instrument, ze względu na swój wiek i zły stan techniczny, nie spełniał już swej roli. Widząc ogromny potencjał w zespole, postanowiono zakupić nowy akordeon – wybór padł na model SCANDALLI AIR IV CT. Sprzęt udało się kupić m.in. dzięki dotacji, przyznanej przez przedstawicieli PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Akordeon jest idealnie dopasowany – pod względem swojego brzmienia i specyfikacji – do potrzeb zespołu. Przy każdym muzycznym wyzwaniu sprosta oczekiwaniom instruktorów oraz członków zespołu.

Rok 2020 był dla sulejowskiego MOK bardzo trudny, ze względu na trwającą pandemię wirusa COVID-19. Obostrzenia wprowadzane od marca spowodowały ogromne straty finansowe dla tej instytucji. Odwołano część zajęć i różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, które we wcześniejszych latach zawsze poprawiały sytuacje finansową placówki. Szukając wsparcia, pracownicy MOK zwrócili się więc do przedstawicieli PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. o pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. W tej sprawie lobbowali również poseł Grzegorz Lorek i radna Rady Powiatu Piotrkowskiego Dorota Jankowska. Na ten cel otrzymaliśmy 20.000,00 zł.

Widząc zaangażowanie pracowników MOK, Pilczanie postanowili przekazać nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego, przyznaną w dziedzinie kultury w wysokości 4.000,00 zł i „dołożyć się” do tego wydatku. Oprócz tego z budżetu MOK przeznaczono na ten cel 5.500,00 zł. Akordeon zakupiono w grudniu.

Obecnie zespół pracuje zdalnie nad zapomnianymi pieśniami piotrkowskimi. Opracowuje materiał na płytę, która będzie zawierać 10 utworów w nowych aranżacjach. Płyta ukaże się na początku 2021 roku.