JEST TEATR, JEST KINO. NOWA AULA JUŻ PO PREMIERZE!

4 września 2022 roku podczas uroczystych obchodów 83. Rocznicy Bombardowania Sulejowa jedna ze składowych tego wydarzenia odbyła się w nowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie, przy ulicy Rynek 1. Najważniejszym elementem tego kompleksu jest aula multimedialna, która ma pełnić wiele funkcji, m.in. stanie się salą koncertową i eventową, dużym pomieszczeniem do prowadzenia różnego rodzaju zajęć artystycznych, salą teatralną, a niebawem również pierwszym w Sulejowie profesjonalnym kinem. Podczas części oficjalnej, na dużym ekranie, pokazano wspomnienia świadków wydarzeń z początku II wojny światowej, a przede wszystkim z 4 i 5 września 1939 r.. Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski, przewodniczący Rady Miejskiej Bartosz Borkowski, reprezentujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego – Andrzej Cebulski oraz wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba wręczyli kwiaty świadkom tamtych tragicznych wydarzeń, czyli Marii Walas i Halinie Migała.
Burmistrz Sulejowa przedstawił prezentację pt. „Sulejów 1939-2022”, pokazując zdjęcia miejsc, które w 1939 r. zostały zbombardowane, a w tym roku zakończyła się ich modernizacja w ramach rewitalizacji centrum Sulejowa.
Na skwerze przed wejściem do auli, sulejowski historyk Krzysztof Bojarczuk, zaprezentował autorską wystawę, pt: Zniszczone miasto”, a w głównym holu można było porozmawiać z autorami publikacji pt. „Oni zginęli za ojczyznę” oraz „Sulejów Historyczny” – Tomaszem Millerem i Katarzyną Myszkowską. Każdy mógł również wpisać się do pamiątkowej księgi przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
W części artystycznej na scenie pojawiła się niezawodna grupa wokalna Cykady, działająca przy MOK w Sulejowie, pod kierunkiem Anetty Bartłomiejczyk, która zaśpiewała m.in. „Kolędę Warszawską 1939”, „Gołębi song” oraz utwór patriotyczny „Wolność, Niepodległość”.
Na koniec, w ramach inauguracji sulejowskiego kina, zaprezentowano film z 1947 roku, w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, pt: „Zakazane piosenki”.
Była to pierwsza tego formatu uroczystość, jaka odbyła się w nowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie, zapowiadająca szereg wydarzeń, które będą możliwe do zrealizowania dzięki tej nowoczesnej infrastrukturze.

Na zdjęciu sulejowski historyk Krzysztof Bojarczuk
Autorska wystawa Krzysztofa Bojarczuka pt. „Zniszczony Sulejów”
Od lewej- wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, przewodniczący rady Miejskiej w Sulejowie Bartosz Borkowski oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr hab. Dariusza Rogut
Mieszkańcy Sulejowa na uroczystych obchodach 83.Rocznicy Bombardowania Sulejowa
Uroczystych obchody 83.Rocznicy Bombardowania Sulejowa
Mieszkańcy Sulejowa na uroczystych obchodach 83.Rocznicy Bombardowania Sulejowa
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie Dariusz Wojtysiak
Mieszkańcy Sulejowa na uroczystych obchodach 83.Rocznicy Bombardowania Sulejowa
Wręczenie kwiatów dla mieszkanek, pamietających wydarzenia 4.09.1939 r.
Występ grupy wokalnej Cykady, działającej przy miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie
Mieszkanka Sulejowa, pamiętająca wydarzenia bombardowania Sulejowa z wicemarszałkiem województwa łódzkiego Zbigniewem Ziembą oraz burmistrzem Sulejowa Wojciechem Ostrowskim
Katarzyna Myszkowska, prezentująca swoją książką „Sulejów Historyczny”
Tomasz Miller, składający podpis w swej książce „Oni zginęli za ojczyznę”
Przewodniczący Rady Miejskiej W Sulejowie wpisujący się do Księgi Pamiątkowej
Uroczyste obchody 83.Rocznicy Bombardowania Sulejowa
Uroczyste obchody 83.Rocznicy Bombardowania Sulejowa
Występ grupy wokalnej Cykady, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie
Wręczenie kwiatów dla mieszkanek, pamietających wydarzenia 4.09.1939 r.
Katarzyna Myszkowska, prezentująca swoją książką „Sulejów Historyczny”

Post Author: mok