Z CYKAD NA DUŻY I MAŁY EKRAN

14-letni Borys Bartłomiejczyk z naszej gminy, członek zespołu Cykady, od dobrych kilku lat sprawdza się jako aktor filmowy i telewizyjny.

Szlifowane na zajęciach umiejętności wokalne na pewno pomogły mu „w karierze”. Wszystko zaczęło się od 2016 r., kiedy to Borys spektakularnie wygrał prestiżowy Europejski Festiwal „Intermuza”, pod dyrekcją samego Jacka Cygana, zdobywając nagrodę Grand Prix. Warto wspomnieć że jego instruktorka (prywatnie mama Borysa) zdobyła na tym samym festiwalu Nagrodę Główną za najlepszy autorski tekst piosenki, od pana Jacka, co było ewenementem w skali kilkudziesięcioletniej historii konkursu.

Tak zaczęła się wyjątkowa współpraca obojga, ze znanym tekściarzem, dzięki której Borys, przygotowywany przez p.Anettę, pojawiał się cyklicznie na scenach krakowskich teatrów (m.in. w Słowackim), jako śpiewający Janek Kiepura, a Jacek Cygan dostrzegł w nim niebanalną osobowość sceniczną. I tak, pod okiem naszej instruktor wokalno-aktorskiej, Anetty Bartłomiejczyk, zaczął przygotowywać się do coraz poważniejszych ról aktorskich, biorąc początkowo udział w ogólnodostępnych castingach, zdobywając powoli doświadczenie i kontakty z najważniejszymi reżyserami obsadowymi w Polsce.

Reżyserzy powoli zaczęli dostrzegać w Borysie spory potencjał do grania ról, szczególnie tych wymagających. Kilkukrotnie otrzymał takowe, już bez castingów, a tylko z polecenia zadowolonych ze współpracy osób.

Pomimo młodego wieku, Borys ma na swoim koncie całkiem spory dorobek artystyczny, który jest stale uzupełniany o kolejne projekty (można śledzić profil na FilmPolski, Filmweb i wielu innych). Wcześniej miał okazję śpiewać z wybitnym wokalistami (Wiesławem Ochmanem, Jackiem Wójcickim, Beatą Rybotycką), a obecnie grać obok tak znanych postaci, jak Maciek Sztuhr, Grzegorza Damięcki, Agnieszka Grochowska, a nawet u boku samej Morgan Polański, córki Romana Polańskiego, w dużej międzynarodowej produkcji. W kinach mogliśmy oglądać go dotychczas w ważnej roli Kaja, w filmie „Fucking Bornholm” (niemal półtoramiesięczny plan filmowy Borysa), w nagradzanych na świecie filmach „Supernova”, czy „Wiarołom”. Pojawił się też w”Listach do M 5″ wraz z „tatą” – Januszem Chabiorem. Borys zagrał tytułową rolę „bezsennego” – potwora w krótkometrażowym horrorze o tym samy tytule, u boku znanego z „Symetrii” Arkadiusza Detmera. Pojawił się ponadto w wielu innych produkcjach, m.in. jako pianiasta i malarz – Rafał Malczewski, syn znanego Jacka Malczewskiego.

Nasz podopieczny gra również w serialach telewizyjnych, m.in. w „Herkulesie”, czy „Buncie!” dla TVN, wystąpił też w 363 odcinku „Ojca Mateusza”.

Obecnie możemy Borysa oglądać w 8-częściowym thrillerze psychologicznym „Matka” w TV POLSAT (poniedziałki o 20.00), gdzie wciela się w rolę syna tytułowej matki (Olga Bołądź) i cała mroczna fabuła toczy się wokół sprawy z nim związanej. Stąd nasz aktor pojawia się już w czołówce serialu, obok głównych postaci, granych m.in. przez Łukasza Simlata, Małgorzatę Pieczyńską, Olafa Lubaszenkę, Marcina Kowalczyka czy Marię Pakulnis.

Ponadto, jak podaje program TV , Borysa można zobaczyć, m.in. na TVPolonia, gdzie w powtarzanym XVII sezonie „Komisarza Alexa”, wciela się w rolę przyjaciela Alexa i Wilczaka – Kuby Jasińskiego. Stale emitowany jest także film „Wiarołom” na Canal+ i Supernova (na Stopklatce, KinoPolska i innych).

Nasz młody aktor jest członkiem ZASP.

Pomimo natłoku zajęć i związanych z tym częstych wyjazdów do Warszawy, Borys zawsze stara się znaleźć czas dla swojego ośrodka kultury oraz gminy i, w miarę możliwości, pojawia się w naszych lokalnych projektach (niedawno razem z Cykadami wyśpiewał 3 miejsce na festiwalu kolęd, czy wcześniej wygrał wraz z naszymi wokalistami Łódzkie Skrzydła, bierze udział w spektaklach patriotycznych, np. związnych z obchodami 4 września, 11 listopada czy tragiczną rocznicą wywózki sulejowian do Auschwitz).

Warto podkreślić, że do wszystkich ról, wcześniej wokalno-aktorskich, teraz trudnych ról, stricte aktorskich, Borys jest przygotowywany tylko i wyłącznie przez naszą instruktor, pracującą z sulejowską młodzieżą i seniorami – w ramach grup: aMOKtorzy, Cykady oraz Róbmy Swoje (ponadto działa jako wokalistka jazzowa w naszym Salonie Jazzu). Jej podopieczni skupiają się na nauce i kształtowaniu właściwej emisji głosu, interpretacji aktorskiej i wokalnej utworów, które, notabene, nierzadko są pisane przez instruktorkę specjalnie na potrzeby grup lub projektów.

NIEUSTAJĄCO ZAPRASZAMY adeptów sztuki wokalnej oraz sztuki aktorskiej na nasze zajęcia, pod skrzydła instruktor Anetty Bartłomiejczyk, która stara się skutecznie dzielić, nie tylko swoimi umiejętnościami, ale i pasją do muzyki, filmu i teatru. A pasja w połączeniu z nabytymi u nas umiejętnościami mogą w efekcie zaowocować karierą podobną do naszego Borysa.